Energetické standardy budov - Nízkoenergetický standard

Autor: Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s., Ing. Jan Antonín, Ph.D., EnergySim

Nízkoenergetický standard je vůbec prvním standardem, který se u nás začal objevovat. Jedná se o jakéhosi předchůdce standardu pasivního a je definován měrnou potřebou tepla na vytápění nepřekračující 50 kWh/(m2a). Definován je takto například v české technické normě ČSN 730540 2.

Z pohledu českého prostředí je dále uveden například v technické normalizační informaci TNI 730329, která mimo měrné potřeby tepla uvádí i doporučené hodnoty dalších parametrů, jako je součinitel prostupu tepla, neprůvzdušnost obálky atd. Je však třeba poznamenat, že žádný z výše uvedených požadavků není nijak legislativně závazný. S ohledem na technický pokrok a zpřísňování legislativních požadavků se postupně termín nízkoenergetický vytrácí a není výjimkou, že uvedené parametry splní novostavba, která ani s tímto cílem nebyla navrhována. Mnohdy ani majitel neví, že nízkoenergetickou budovu vlastní, a lze konstatovat, že se brzy bude jednat o „mrtvý pojem“.

Více v článku Budovy s téměř nulovou spotřebou – porovnání energetických standardů

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 

Projekty 2017

Partneři - NZEB

logo KNAUF INSULATION
logo BUDERUS
logo HELUZ
logo FENIX

Odborný garant

Odborná spolupráce

 
 

Aktuální články na ESTAV.czStředočeský kraj rozdělí v kotlíkových dotacích od 4. října přes 500 mil.Jak vyčistit vzduch ve městech? Stěna z mechu může pomociJak bezpečněji bydlet se dozvěděli účastníci konference ESTAV.czDruhý den právní poradny zdarma na stánku ESTAV.cz