Pilotní projekt cohousingového seniorského bydlení v Praze - Cohousing Plus

Datum: 5.4.2014  |  Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce  |  Zdroj: Pozvánka na prezentaci pilotního projektu Cohousing Plus na veletrhu FOR SENIOR

Pilotní projekt Cohousing Plus bude představen na veletrhu FOR SENIOR, který se koná v Praze Letňanech do 6. 4. 2014. Návrh i celý koncept Cohousingu Plus v sobě propojuje individuální a komunitní bydlení a může tak výrazně přispět ke zkvalitnění života seniorů - vytváří prostor pro fungující společenství.

COHOUSING PLUS v Hloubětíně

První pilotní projekt cohousingového seniorského bydlení Cohousing Plus je připravován v Hloubětíně, tedy v části Prahy, která v sobě spojuje výhody městského a vesnického charakteru. Koncept Cohousingu Hloubětín se nachází v bezprostřední blízkosti veškeré dopravní infrastruktury včetně stanice metra B. Areál přímo sousedí s Hloubětínským zámkem, jeho parkovou úpravou a blízkou občanskou vybaveností – lékárnami, obchody, lékaři, ale třeba i krytým plaveckým areálem. Cohousing Hloubětín se nachází přímo u Pražského zlomu, který je unikátní přírodní lokalitou.

Seniorské bydlení v Praze - Cohousing Plus
Seniorské bydlení v Praze - Cohousing Plus
 • Bydlení v zeleni v sousedství Hloubětínského zámečku
 • Infrastruktura a bohatá občanská vybavenost přímo v místě
 • Stanice metra linky B v bezprostřední blízkosti
 • Urbanistické a architektonické uspořádání podporující mezilidské vztahy
 • Individuální bytové jednotky zajišťující soukromí obyvatel
 • Velký důraz na společné a společenské místnosti, především společenský dům
 • Vzájemná podpora a kooperace v rámci Cohousingu s možností asistované zdravotní péče
 • Zapojení Cohousingu do přirozeného prostředí - dostatek sociálních kontaktů umožňující aktivní prožití seniorského věku


COHOUSING PLUS: komunitní bydlení pro aktivní seniory

Cohousing je koncept blízkého sousedského bydlení určený lidem, pro které je důležité cítit se někde doma, cítit sounáležitost k místu i ke komunitě, která ho obývá. Hlavní princip cohousingu spočívá ve sdružení privátních a společně vlastněných prostor a sdílených aktivitách. Na základě dlouhodobých demografických prognóz lze v budoucích letech očekávat nárůst podílu obyvatel seniorského věku až na 30 - 40 % z celkové populace. Proces a tempo stárnutí nelze zastavit. Pokud se tyto prognózy mají stát realitou, nezbývá než se na tuto situaci komplexně připravit.

 • Domov ve fungující komunitě může být odpovědí na řešení otázky bydlení pro seniory, které by tolik nezatěžovalo rodinu a stát
 • „Blízké sousedské bydlení“ vhodné pro vitální a činorodé seniory, kteří stojí o to bydlet v přátelském prostředí se zdravými sousedskými vztahy, kde se lidé navzájem znají a mají k sobě důvěru.
 • Na rozdíl od „tradičních“ domovů pro seniory – umožňuje věkově i sociálně podobně postaveným

 Seniorské bydlení v Praze - Cohousing Plus
Seniorské bydlení v Praze - Cohousing Plus

Kancelář UNIT architekti se různými formami komunitního bydlení dlouhodobě zabývá a projekt Cohousing Plus v Hloubětíně vychází právě z jejích návrhů a projektů.

O cohousingu na TZB-info
 • Co je cohousing: typologicky musí návrh (senior) cohousingu jako celek podporovat komunitní život. Zástavba je nízkopodlažní (max. 3 NP), vzdálenosti mezi objekty jsou malé. Celý areál je pro pěší, parkování aut je pouze na okraji. Důležitá je bezbariérovost a dostupnost občanského vybavení. Centrem aktivit je společenský dům.
 • Senior cohousing je určen nejen pro seniory ale již pro lidi od středního věku, kteří myslí na stáří.
 

Hodnotit:  

Datum: 5.4.2014
Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Doporučujeme

logo KINGSPAN
logo KM BETA

Spolupracujeme

logo Stavební veletrhy Brno
logo PSM CZ
logo NÁRODNÍ STAVEBNÍ CENTRUM
logo CTI

 
 

Aktuální články na ESTAV.czVýzkum pro Brno: Nejpřijatelnější je nové nádraží pod PetrovemBydlení v přírodě – pavilon poskytuje veškerý komfort mimo stěny domuSoutěžte a získejte zdarma kompletní systém pro vytápění a větrání ATREA!Přijďte na praktické kurzy Zateplování v praxi