Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Architektonické a dispoziční řešení nízkoenergetických staveb
Archiv článků od 17.12.2012 do 23.8.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.8.2015
Akad.arch. Aleš Brotánek, AB Atelier Sedlice, Rožmitál pod Třemšínem

Vítězem kategorie Firma sedmého ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR se stal multifunkční areál společnosti Country Life v Nenačovicích, který se v současné době nachází ve druhé etapě rozvoje. S návrhem na rozšíření areálu skladu velkoobchodu nás seznámil architekt Aleš Brotánek.

11.8.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Velkorysá architektura, funkční dispozice a technické řešení zaměřené na udržitelnost, to je Základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích. Budovou v pasivním standardu, která je již rok v provozu, nás provedl její spoluautor Dalibor Borák. Stavba se umístila na prvním místě v kategorii Obec soutěže Energy Globe Award.

21.7.2015
nakladatelství Zlatý řez

„Můj dům, naše ulice“ je název nové knihy o koordinované výstavbě individuálního bydlení, na které se podílela čtveřice architektů Michal Kohout, František Štáfek, David Tichý a Filip Tittl. V rodinných domech bydlí v České republice téměř polovina obyvatel a představují většinu dnes budovaných bytových jednotek.

10.3.2015
Ing. Peter Šovčík

Technické a stavební předpisy v ČR a Rakousku pro bytové a rodinné domy jsou velmi podobné. Metody a postupy pro stanovení požadavků na tepelnou a požární ochranu a ochranu proti hluku jsou totožné. Investor požadoval vyšší nízkoenergetický standard – předpokládaná celková potřeba energie u všech domů je menší než 60 kWh/m2/rok, z toho na vytápění je třeba zhruba polovina.

6.11.2014
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

V úterý 30. září bylo slavnostně otevřeno nové sídlo společnosti AGC Glass Building. Budova obdržela certifikaci BREEAM za vynikající úroveň ve fázi designu. Navíc vykazuje téměř neutrální energetickou bilanci. Nezbytná energetická spotřeba je s velkou rezervou kompenzována elektřinou vyráběnou jak 900 fotovoltaickými panely na střeše, tak i pomocí geotermie.

27.10.2014
Denisa Markovičová, redakce, Petr Brynda, design manager YIT Stavo s.r.o.

V rámci projektu PROFICIENT Evropské unie, který se zaměřuje na nové procesy a business modely v projektování, výstavbě a provozu nízkoenergetických budov pro bydlení se v září konala exkurze v objektu KOTI Hyacint. Hlavním bodem prohlídky byla energeticky pasivní budova F, která jako vůbec první bytový dům v ČR získala osvědčení „Certifikovaný projekt pasivního domu“.

18.10.2014
VELUX Česká republika, s.r.o.

Hlavním cílem moderních rodinných domů v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu jsou maximální úspory energie. Objevuje se ale jen málo projektů, které myslí kromě úspor také na zdraví a pohodlí svých obyvatel, přitom to je to nejdůležitější. Jedním takovým je rakouský aktivní dům Sunlighthouse, který jeho obyvatelé podrobili tvrdému ročnímu testování.

3.7.2014
Ing. Juraj Hazucha, Centrum pasivního domu

Na co si dát pozor při zakládání pasivních domů na tepelné izolaci? Jak správně postupovat? O tom odborníci na specializovaném Fóru expertů, pořádaném Centrem pasivního domu. Shrnutí nejzajímavějších informací a doporučovaných postupů v českých podmínkách přinášíme v tomto článku.

17.3.2014
Ing. Antonín Lupíšek, Ing. Pavel Nechanický, Ing. Kateřina Sojková, Ing. Ondřej Surý, Ing. Martin Volf, Ing. Michal Marek, prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT v Praze

Mezi 3. a 13. říjnem 2013 se v Kalifornském Orange County Great Park u města Irvine konal již šestý ročník prestižní mezinárodní soutěž univerzit U.S. Solar Decathlon 2013. Loni se zúčastnil i Team Czech Republic z ČVUT v Praze, který obsadil celkové třetí místo. Druhý díl článku podrobně popisuje technické zařízení domu s názvem AIR House.

10.3.2014
Ing. Antonín Lupíšek, Ing. Pavel Nechanický, Ing. Kateřina Sojková, Ing. Ondřej Surý, Ing. Martin Volf, Ing. Michal Marek, prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT v Praze

Mezi 3. a 13. říjnem 2013 se v Kalifornském Orange County Great Park u města Irvine konal již šestý ročník prestižní mezinárodní soutěž univerzit U.S. Solar Decathlon 2013. Loni se zúčastnil i Team Czech Republic z ČVUT v Praze, který obsadil celkové třetí místo. Článek popisuje pravidla soutěže a detailně se věnuje technickému řešení soutěžního domu s názvem AIR House.

25.2.2014
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na konci ledna byl otevřen největší pasivní dům v České republice financovaný z veřejných prostředků. Pasivní bytový dům pro seniory s učebnicovou ukázkou řešení kvality vnitřního prostředí, hospodaření s energiemi a nakládání s dešťovou vodou stojí v Modřicích u Brna. Jeho autory jsou architekti Josef Smola a Aleš Brotánek.

25.8.2013
Ing. arch. Kateřina Rottová, Tým ČVUT Solar Decathlon 2013

Tým ČVUT Solar Decathlon 2013 celý AIR House sbalil do sedmi námořních kontejnerů o délce 40 stop (12,2 m) – dům, technologie, nářadí pro stavbu v USA i zařízení, kterým bude vybaven interiér na veřejnou přehlídku. AIR House se postupně svlékl ze všech svých „kůží“. Jako první šla dolů střecha. Následovalo boční stínění, fasádní a střešní tepelně izolační sendvičové panely.

10.3.2013
Ing. Jiří Čech, AB Atelier Sedlice, Rožmitál pod Třemšínem

Již od roku 2007 pracujeme na projektu energeticky pasivní mateřské školy v Praze-Slivenci. V roce 2010 proběhlo výběrové řízení na hlavního dodavatele stavby a od 2011 probíhá samotná výstavba. V předešlém článku   jste mohli sledovat naše první kroky, tentokrát přinášíme aktuální průběh stavby.

9.3.2013
Siemens, s.r.o.

Nové kongresové a výstavní centrum společnosti Siemens v Londýně s názvem Crystal je důkazem, že inteligentní budovy nejsou výplodem vizionářů, ale realitou.

8.3.2013
akad. arch. Aleš Brotánek, AB Atelier Sedlice, Rožmitál pod Třemšínem

Spotřeba energie veřejných budov je dodnes jen výjmečně ústředním předmětem zájmů obcí, státu a tím méně projektantů, neboť jejich provoz je hrazen ze společných prostředků a je jen vzácně cítit jako problém s adresnou odpovědností. Pokusme se najít další souvislosti a vyhledat konkrétní případy.

1.3.2013
Českomoravský cement, a. s.

Společnost Českomoravský cement, a.s. vyhlašuje k 1. 3. 2013 architektonickou soutěž Města bez smogu. Soutěž navazuje na mimořádně úspěšný první ročník, který se uskutečnil v roce 2011. Cílem soutěže Města bez smogu je obeznámit odbornou i širokou veřejnost s možností užití unikátní technologie TX Active ve stavebnictví a podpořit tvorbu studentů a mladých architektů.

14.2.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Centrum pasivního domu (CPD) připravilo svůj, dalo by se říci již tradiční, seminář, s nímž sklízí u posluchačů z široké veřejnosti úspěch. Pro pravidelné návštěvníky jejich veletržních přednášek to bylo i tentokrát dobré oživení a připomenutí nejdůležitějších principů o pasivních domech.

23.12.2012
Ing. Rostislav Kubíček, Ing. Arch Martin Krč, Ing. Arch David Křeček, VIZE ATELIÉR, s.r.o.

Zadáním od investora bylo navrhnout stavbu rodinného domu pro pět osob s celoročně provozovaným krytým bazénem a s vysokým nárokem na kvalitu použitých materiálů, kvalitu vnitřního prostředí a maximální úsporu financí za provoz. Přijměte pozvání do první nulové dřevostavby rodinného domu s krytým bazénem z plně ekologických materiálů na Vysočině.

17.12.2012
Ing. Zuzana Stránská,, VUT Brno, Ing. Martin Vonka, Ph.D., ČVUT Praha

Cílem tohoto článku je poukázat na stále narůstající důležitost komplexního hodnocení energetické bilance staveb a prezentovat na souboru studentských prací výsledky v této oblasti, které lze užít pro nastínění základních souvislostí a představy o současném dopadu českých obytných budov na životní prostředí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama