Kročejový útlum těžkou plovoucí podlahou

Damping of Impact Sound Using Heavyweight Floating Floor
Autor: Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze
následující text předchozí text

Těžká plovoucí podlaha se skládá z betonové nebo jiné monolitické roznášecí desky a z pružné podložky. Budicí síla vnášená zdrojem kročejového zvuku do roznášecí desky je plovoucí podlahou tlumena, takže do nosné stropní konstrukce proniká jen její část. K tomu je zapotřebí, aby roznášecí vrstva byla pružně oddělená od všech stavebních konstrukcí (například od stěn, instalačního potrubí apod.). Strop s těžkou plovoucí podlahou tvoří dvojitou konstrukci, pro kterou je charakteristický vznik rezonančního kmitočtu typu hmotnost-pružnost-hmotnost f0 a vznik stojatého vlnění v pružné vrstvě, který se uplatňuje na kmitočtem fd (viz neprůzvučnost dvojitých prvků). Míra kročejového útlumu závisí na poloze těchto dvou kmitočtů, které jsou dány následujícími vztahy:

vzorec 52[Hz](52)

 

vzorec 53[Hz](53)

 

kde je dynamická tuhost pružné vrstvy, 1 a 2 jsou plošné hmotnosti dílčích prvků (stropní desky a roznášecí desky podlahy) a d je plošná hmotnost pružné vrstvy. Pro kmitočty nižší než je kmitočet f0 se strop s plovoucí podlahou chová jako jednoduchá konstrukce, takže k útlumu kročejového zvuku nedochází. Správně navržená těžká plovoucí podlaha by proto měla vždy vykazovat hodnotu rezonančního kmitočtu f0 mimo zvukově izolační pásmo, tj. má platit, že f0 << 70 Hz. Mezi kmitočty f0 a fd roste kročejový útlum o 12 dB/oktávu a nad kmitočtem fd pouze o 6 dB/oktávu podle následujících vztahů:

pro f0 < f ≤ fd ΔL ≅ 40 ‧ lg ff0 [dB],(54)

 

pro f > fd       ΔL ≅ 40 ‧ lg fdf0 + 20 ‧ lg ff0 [dB].(55)

 

Některé teorie uvažují s lokálními poklesy kročejového útlumu na jednotlivých kmitočtech spojených se stojatým vlněním v pružné vrstvě (viz neprůzvučnost dvojitých prvků). Popis takové metody výpočtu kročejového útlumu těžkou plovoucí podlahou lze nalézt například v učebních skriptech: Kaňka J., Stavební fyzika 1 – Akustika budov, ČVUT, 2007.

 
následující text předchozí text
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 

 
 

Aktuální články na ESTAV.czČernobílý interiér obývacího pokoje je vyladěn do posledního detailuPraha zapracuje do územního plánu podzemní železniční tratěNový bezbariérový práh EasystepOdborná porota vybrala vítěze „Soutěže o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger