Normalizovaný zdroj kročejového zvuku

Standard Tapping Machine
Autor: Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze
následující text předchozí text

Zdroj kročejového zvuku je mechanické zařízení podle ČSN EN ISO 140-6, které obsahuje pět závaží (kladívek) umístěných v řadě (s osovou vzdáleností 100 mm). Kladívka mají tvar válce o průměru 30 mm, hmotnost každého kladívka je 500 g. Kladívka dopadají na povrch zkoušeného prvku volným pádem z výšky 40 mm. Doba mezi dvěma po sobě následujícími dopady je 100 ms, tj. frekvence úderů je 10 Hz. Výsledná síla působící na zkoušený těžký a tuhý prvek v rámci daného třetinooktávového pásma je dána vztahem:

vzorec 47[N2].(47)

 

Obr. 17
Obr. 17 – Normalizovaný zdroj kročejového zvuku

Na základě zkušeností s používáním normalizovaného zdroje kročejového zvuku byly v uplynulých letech vyvinuty i jiné alternativní zdroje kročejového zvuku. Tyto zdroje mají umožnit hodnocení kročejové neprůzvučnosti, které lépe odpovídá subjektivnímu vnímání zvukové izolace ve vztahu k charakteru kročejového zvuku (normální chůze, skákání apod.). Jedná se například o těžký gumový míč pouštěný z určité výšky na povrch zkoušeného prvku.

 
následující text předchozí text
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 

 
 

Aktuální články na ESTAV.czNemovitosti a ochranná pásma: Pásma vznikající vydaným rozhodnutímVinyl – materiál pro podlahoviny. Jak se vyrábí a recykluje?Jak vybrat a správně instalovat filtraci k bazénuRekonstrukce okálu s použitím technologie Activ´Air®